GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Kaffeservis 5806025
*
nr 580 6025
Kaffeservis
på bricka, Nils Fougstedt (1881-1954), Svenskt Tenn, 6 del, tenn, 1930-tal
Utrop:
700 kr
Såld:
1.100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:23:47
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
25/4 22:04:01
1
700 kr
26/4 10:21:59
2
1.000 kr
27/4 18:17:44
3
1.000 kr
27/4 18:18:47
3
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bricka kaffekopp kaffekoppar kaffeservis metall nils fougstedt svenskt tenn tenn
-
5023 Kaffekoppar
10 + 4 delar, Royal Grafton, "Dynasty", England
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:04
-
5308 Kaffeservis
3 delar, nysilver, A G Dufva. Höjd: 11-21 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:08
-
6068 Kaffeservis
3 delar, Royal Copenhagen, Musselmalet, helblond. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:41
-
6235 Kaffeservis
Goebel, 14 del
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:03
-
6236 Kaffeservis
Rosenthal, Maria, ca 45 del
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:18
-
5402 Kaffeservisdelar
Royal Copenhagen, Blå Blomst, 27 del
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:26
*
Kaffeservis
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6025
Kaffeservis
på bricka, Nils Fougstedt (1881-1954), Svenskt Tenn, 6 del, tenn, 1930-tal
Utrop: | 700 kr |
---|---|
Såld: | 1.100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
25/4 22:04:01 | 1 | 700 kr |
26/4 10:21:59 | 2 | 1.000 kr |
27/4 18:17:44 | 3 | 1.000 kr |
27/4 18:18:47 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod pÃ¥ 1920-talet parallellt med den mer överdÃ¥diga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bricka kaffekopp kaffekoppar kaffeservis metall nils fougstedt svenskt tenn tenn
-
5023 Kaffekoppar
10 + 4 delar, Royal Grafton, "Dynasty", England
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:04 -
5308 Kaffeservis
3 delar, nysilver, A G Dufva. Höjd: 11-21 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:08 -
6068 Kaffeservis
3 delar, Royal Copenhagen, Musselmalet, helblond. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:41
-
6235 Kaffeservis
Goebel, 14 del
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:03 -
6236 Kaffeservis
Rosenthal, Maria, ca 45 del
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:18 -
5402 Kaffeservisdelar
Royal Copenhagen, Blå Blomst, 27 del
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:26